Soczewki fakijne
Operacja wszczepienia soczewki fakijnej to chirurgiczna korekcja wady wzroku , polegająca na wprowadzeniu do wnętrza oka sztucznej soczewki , która jest umieszczona za tęczówką i przed soczewką własną pacjenta. Zabieg jest w pełni odwracalny. Nie zaburza tkanek zdrowego oka. Soczewka fakijna zbudowana jest z biokompatybilnego materiału – kollameru , którego właściwości są prawie identyczne jak cechy naturalnej soczewki w oku człowieka .Służy do korekcji krótkowzroczności od -0,5 D do -18,0 D , nadwzroczności od +0,5 D do +10,0 D , astygmatyzmu do +6,0 D mocy cylindra , u dorosłych pacjentów od 21r.ż. do około 50r.ż.
W porównaniu do innych zabiegów, korekcjia wzroku z użyciem soczewki fakijnej zapewnia :
- uniknięcie powikłań powierzchownej korekcji wzroku
- zalecana u osób ,które nie kwalifikują się do korekcji laserowej wady wzroku , z cienką rogówką , z zespołem suchego oka
- doskonałe widzenie po zmroku ( brak efektu rozmazywania źródeł światła )
- filtr UV wbudowany w biokompatybilną soczewkę
- możliwość korekcji wysokich wad wzroku
- zabieg odwracalny , nie zaburza kształtu rogówki .
Przeciwwskazania do wszczepienia soczewek fakijnych :
- wiek poniżej 21r.ż.
- ciąża i okres karmienia piersią
- głębokość komory przedniej poniżej 2,8 mm , wąski kąt przesączania
- nadciśnienie oczne , jaskra
- stożek rogówki , dystrofie rogówki , nieprawidłowa gęstość komórek śródbłonka rogówki
- zaćma
- choroby tkanki łącznej, zapalenia błony naczyniowej oka w wywiadzie
- niedowidzenie lub ślepota w drugim oku .
Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym. Pacjent przebywa w naszej klinice około 3-4 godzin. Sam zabieg trwa około 20min. Operacja polega na wprowadzeniu do oka korekcyjnej soczewki fakijnej, która ma kształt podobny do soczewki kontaktowej. Dzięki elastyczności takiej soczewki i zwinięciu jej w momencie wszczepiania, można ją wprowadzić do oka przez niewielkie cięcie, ok. 3mm, wykonane w rogówce. Soczewka rozwija się w oku i umieszczana jest za tęczówką przed soczewką własną. Zabieg jest niebolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Pacjent zachowuje świadomość, przez cały czas trwania zabiegu znajduje się pod opieką anestezjologa. Monitorowane są parametry ogólne czynności organizmu, akcja serca, ciśnienie krwi, poziom natlenowania krwi. Po skończonym zabiegu pacjent opuszcza salę operacyjną i przebywa w łóżku na sali pooperacyjnej. Po kontroli anestezjologicznej i okulistycznej wypisywany jest do domu a następnego dnia zgłasza się na obowiązkową wizytę kontrolną. Pacjenta odbiera z Kliniki osoba towarzysząca.
Najczęściej zabieg wykonywany jest w odstępach 1-2 tygodniowych między jednym i drugim okiem.