Operacja zaćmy
Zaćma (łac. cataracta) to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogorszenia ostrości widzenia: dochodzi do zmętnienia soczewki, co sprawia, że obraz staje się zamazany, kolory mniej wyraźne, a oczy bardziej wrażliwe na światło. Choć schorzenie rozwija się powoli i bezboleśnie, w zaawansowanym stadium może całkowicie ograniczyć zdolność widzenia.
Obecnie jedynym sposobem leczenia jest operacja zaćmy, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej odpowiednio dopasowaną, sztuczną soczewką. Zabieg ten przeprowadza się w trybie operacji jednodniowej, co oznacza, że pacjent tego samego dnia może wrócić do domu, pojawiając się w klinice przez kilka kolejnych dni w celu przeprowadzenia kontroli lekarskiej.
Zabiegi na zaćmę - diagnostyka i kwalifikacja do operacji
Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych. Okulista ocenia stan wzroku oraz stopień zaawansowania choroby, wykonując badanie biomikroskopowe. Przeprowadza też ocenę ostrości widzenia oraz badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy. W niektórych przypadkach zaleca się dodatkowe obserwacje, jak ultrasonografia oka w projekcji B. Na podstawie wyników lekarz kwalifikuje pacjenta do operacji zaćmy.
Na czym polega operacja zaćmy?
Operacja na zaćmę jest krótkim zabiegiem mikrochirurgicznym. Najczęściej stosowaną metodą jest fakoemulsyfikacja, podczas której zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków i usuwa przez niewielkie nacięcie. Następnie wszczepia się nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która z czasem rozwija się, zajmując miejsce poprzedniej, chorej soczewki.
Usuwanie zaćmy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent znajduje się pod opieką anestezjologa. Po kilkugodzinnym pobycie w sali pozabiegowej pacjent może wrócić do codziennych aktywności — zwykle zajmuje to kilka dni, a pełna stabilizacja widzenia następuje po kilku tygodniach. W kolejnych dniach pacjent musi zgłaszać się na wizyty kontrolne.
Operacja zaćmy NFZ — leczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego
W naszych klinikach w Warszawie i Otwocku zabiegi na zaćmę odbywają się w ramach usług NFZ. Podczas pierwszej wizyty kwalifikującej warto zapytać o szczegóły dotyczące operacji, a także rodzaj zastosowanej soczewki. Po dokonaniu wyboru nie można zmienić decyzji: soczewka wewnątrzgałkowa jest wszczepiana jednorazowo.
Podczas pierwszej wizyty kwalifikującej zapytaj specjalistę o wszystkie szczegóły dotyczące operacji oraz rodzaj soczewki, która może być u Ciebie zastosowana!
Pamiętaj, że soczewka wewnątrzgałkowa jest wszczepiana jednorazowo, wyboru soczewki nie można powtórzyć po przeprowadzonej operacji!
Wybór odpowiedniej soczewki to wybór jakości widzenia na całe życie!